ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار
۞ :: اختصاصی : به وقت تهران و کابل
۞ :: اختصاصی : شبی نه مثل شب های دگر/ گزارشی از لیله القدر شب استاد محمد یونس جعفری
۞ :: اختصاصی : اولین نشست ماهانه شاعران پارسی زبان با عنوان "ضیافت همزبانی"
۞ :: اختصاصی : نخستین ضیافت همزبانی با گرامیداشت یاد و خاطره استاد حسین آهی با حضور شاعران پارسی زبان برگزار می‌شود.
۞ :: اختصاصی : بخش دوم گفتگوی اختصاصی سایت شاعران پارسی زبان با دکتر سید نقی عباس (کیفی) پیرامون وضعیت نسخ خطی و نسخه‌پٰژوهی
۞ :: اختصاصی : شب حسین آهی در گروه بین‌المللی هندیران برگزار شد.
۞ :: خاطرات علیرضا قزوه از «مرحوم حسین آهی» در یک شعر
۞ :: اختصاصی : گفتگوی اختصاصی سایت شاعران پارسی زبان با « آنا برزینا» شاعر و استاد دانشگاه زبان فارسی در روسیه
۞ :: اختصاصی : شب دهرمیندرنات از سری برنامه‌های گروه بین المللی هندیران
۞ :: نوسروده علیرضا قزوه برای حسین آهی
۞ :: اختصاصی : گروه بین‌المللی هندیران: انتقاد از نحوه انتشار تنها مجله فارسی در هند
۞ :: اختصاصی : غزلی از مرحوم حسین آهی
۞ :: اختصاصی : استادحسین آهی شاعر و پژوهشگر درگذشت.
۞ :: اختصاصی : شب استاد دکتر ظهیر احمد صدیقی در گروه بین‌المللی هندیران برگزار شد.
۞ :: اختصاصی : گفتگوی سایت شاعران پارسی زبان با دکتر نقی عباس «کیفی»، شاعر و استاد دانشگاه
۞ :: تازه‌ترین سروده شاعر هندی در مدح امام علی(ع): «ز قدسیان بشنیدم، علی ولی‌الله»
۞ :: اختصاصی : تمدید مهلت ارسال اثر دومين دوره مسابقه شعر حماسه گوهرشاد
۞ :: دورهمی شاعران پارسی در «ضیافت هم‌زبانی»
۞ :: اختصاصی : شب استاد دکتر غلامعلی حداد عادل در گروه بین‌المللی هندیران در واتساپ برگزار شد.
۞ :: اختصاصی : استاد امیر برزگر خراسانی درگذشت

Share

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، به بهانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی استان و با همکاری حوزه هنری استان و اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان سمنان، آیین بزرگداشت علی‌رضا قزوه از شاعران و نویسندگان معاصر، پنج‌شنبه ۴ بهمن در زادگاهش استان سمنان و در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی استان سمنان برگزار شد.

علیرضا قزوه در این مراسم با بیان اینکه من پیش از آنکه شاعر باشم یک شاعر انقلابی هستم، افزود: انقلاب اسلامی انقلاب بزرگی است که با انقلاب‌های بزرگ دنیا قابل مقایسه است، اما با وجود اینکه از بسیاری از انقلاب‌های بزرگ دنیا سرتر است، این انقلاب مظلوم واقع شده است.

شاعر از نخلستان تا خیابان، گذشته انقلاب اسلامی را باشکوه و مایه افتخار دانست و ادامه داد: انقلاب اسلامی آینده بسیار درخشانی دارد.

وی با بیان اینکه خود را بدهکار انقلاب می‌دانم، گفت: اگر در این سال‌ها منشأ کاری هم بودم آن را به پاس این انقلاب انجام دادم؛ چراکه همه ما به این انقلاب بدهی داریم.

این شاعر و پژوهشگر ادبی با اشاره به اینکه موافق برگزاری آیین بزرگداشت برای خود نبوده‌ام، اضافه کرد: تنها دلیلی که سبب شد بپذیرم که این آیین بزرگداشت در سمنان برگزار شود، چهل‌سالگی انقلاب بود و لذا این برنامه را بزرگداشت انقلاب و ادبیات انقلاب می‌دانم نه بزرگداشت علیرضا قزوه.

این شاعر، با بیان اینکه میرسیدعلی همدانی را یک انقلابی واقعی می‌دانم بیان کرد: از نگاه من میرسیدعلی همدانی یک انقلابی واقعی است و از همین روست که وقتی به هندوستان می‌رود کشمیر و هند را متحول می‌کند.

رایزن فرهنگی پیشین ایران در شبه‌قاره هند با اشاره به هم‌عصر بودن ميرسيدعلی همدانی با حافظ شیرازی، گفت: ميرسيدعلی از نخستين شارحان غزل‌های حافظ است و توانست ادبیات فارسی را در هند و کشمیر گسترش دهد.

وی با بیان اینکه شعر انقلاب شعر متفاوتی است که مشابه آن را نداشتیم، افزود: دلیل این تفاوت نیز در این است که انقلاب اسلامی به عنوان تنها حکومت شیعی و اسلامی بعد از حضرت رسول(ص) و علی‌بن ابی‌طالب(ع)، یک انقلاب متفاوت است.

خالق «صبح بنارس» با بیان اینکه انقلاب اسلامی پیش و بیش از آنکه یک انقلاب سیاسی باشد یک انقلاب فرهنگی و ادبی بود، گفت: امام با طرح نظریه ولایت‌فقیه بیش از آنکه انقلابی سیاسی را بنیان بگذارند یک انقلاب فرهنگی و ادبی ایجاد کردند.

برنده بیست‌وچهارمین دوره کتاب جمهوری اسلامی با بیان اینکه هر دو رهبر انقلاب اسلامی شاعر و ادیب بوده‌اند، عنوان کرد: شروع این انقلاب نیز با شعارهایی همراه بود که ریشه در شعر و شعائر مذهبی داشت.

قزوه با بیان اینکه شعر انقلاب بالنده‌ترین شعر روزگار ماست، افزود: شعر انقلابی باید شجاعانه خطوط قرمز را بشکند و قدرت‌طلبان داخلی را به خطر بیندازد.

وی ضمن تصریح این نکته که شاعر انقلاب نمی‌تواند محافظه‌کار باشد، اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های شعر انقلاب از منظر من خطرپذیری است.

شاعر «مولا ویلا نداشت» با اذعان به اینکه شاعر باید معلم داشته باشد به شاعران جوان‌تر توصیه‌کرد: از شاعران انقلاب و پیش‌کسوتان شعر الگوبرداری کنید.

در این آیین از سوی برخی دستگاه‌های اجرایی و موسسات و نهادها، ضمن تجلیل، هدایایی به پاس چند دهه تلاش ادبی به این شاعر انقلابی اهدا شد.

علیرضا قزوه متولد اول بهمن ۴۲ در گرمسار است که علاوه بر شعر و تالیف ده‌ها کتاب، مسئولیت‌های مدیریتی زیادی نیز داشته که رايزن فرهنگی ايران در شبه‌قاره (هند)، ریاست آفرینش‌های ادبی حوزه هنری کشور، رايزن فرهنگی ايران در تاجيكستان و ... از جمله آن‌هاست.

تاریخ ارسال خبر :   1397/11/7 در ساعت : 17:19:49       تعداد مشاهده این خبر : 132


بازدید امروز : 4,376 | بازدید دیروز : 21,004 | بازدید کل : 111,959,544
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی