ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار
۞ :: اختصاصی : به وقت تهران و کابل
۞ :: اختصاصی : شبی نه مثل شب های دگر/ گزارشی از لیله القدر شب استاد محمد یونس جعفری
۞ :: اختصاصی : اولین نشست ماهانه شاعران پارسی زبان با عنوان "ضیافت همزبانی"
۞ :: اختصاصی : نخستین ضیافت همزبانی با گرامیداشت یاد و خاطره استاد حسین آهی با حضور شاعران پارسی زبان برگزار می‌شود.
۞ :: اختصاصی : بخش دوم گفتگوی اختصاصی سایت شاعران پارسی زبان با دکتر سید نقی عباس (کیفی) پیرامون وضعیت نسخ خطی و نسخه‌پٰژوهی
۞ :: اختصاصی : شب حسین آهی در گروه بین‌المللی هندیران برگزار شد.
۞ :: خاطرات علیرضا قزوه از «مرحوم حسین آهی» در یک شعر
۞ :: اختصاصی : گفتگوی اختصاصی سایت شاعران پارسی زبان با « آنا برزینا» شاعر و استاد دانشگاه زبان فارسی در روسیه
۞ :: اختصاصی : شب دهرمیندرنات از سری برنامه‌های گروه بین المللی هندیران
۞ :: نوسروده علیرضا قزوه برای حسین آهی
۞ :: اختصاصی : گروه بین‌المللی هندیران: انتقاد از نحوه انتشار تنها مجله فارسی در هند
۞ :: اختصاصی : غزلی از مرحوم حسین آهی
۞ :: اختصاصی : استادحسین آهی شاعر و پژوهشگر درگذشت.
۞ :: اختصاصی : شب استاد دکتر ظهیر احمد صدیقی در گروه بین‌المللی هندیران برگزار شد.
۞ :: اختصاصی : گفتگوی سایت شاعران پارسی زبان با دکتر نقی عباس «کیفی»، شاعر و استاد دانشگاه
۞ :: تازه‌ترین سروده شاعر هندی در مدح امام علی(ع): «ز قدسیان بشنیدم، علی ولی‌الله»
۞ :: اختصاصی : تمدید مهلت ارسال اثر دومين دوره مسابقه شعر حماسه گوهرشاد
۞ :: دورهمی شاعران پارسی در «ضیافت هم‌زبانی»
۞ :: اختصاصی : شب استاد دکتر غلامعلی حداد عادل در گروه بین‌المللی هندیران در واتساپ برگزار شد.
۞ :: اختصاصی : استاد امیر برزگر خراسانی درگذشت

Share

به گزارش خبرگزاری فارس، چهل و ششمین نشست شب شاعر با موضوع پاسداشت عزیز الله سالاری شنبه شب در نخلستان اوج برگزار شد.

این نشست که با حضور اساتید و شاعران آیینی و انقلاب برگزار شد با استقبال علاقه مندان به پژوهش‌های ادبی نیز روبرو گشت و بسیاری از شاگردان دکتر سالاری نیز خودشان را به نشست رسانده بودند.

در ابتدای نشست رضا اسماعیلی از شاعران آیینی کشور با مهم قلمداد کردن نشست های شب شاعر گفت: این نشست به پاسداشت استاد و پژوهشگری برگزار شده که در سالهای گذشته اقدامات زیادی در تحقیق و پژوهش در ادبیات فارسی کرده است.

وی با اشاره به حکیم بودن شعرا در گذشته اظهار کرد: در گذشته شعر از سوی فلاسفه، حکما و دانشمندان سروده می شد که این مسأله در حال حاضر کم شده است ولی دکتر سالاری نمونه یک فیلسوف و دانشمندی است که به شعر هم می گوید و همین موجب متفاوت بودن اشعار ایشان شده است.

اسماعیلی بیان داشت: سالاری از جمله افرادی است که دغدغه مقدس تئوریزه کردن ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را داشته است و توجه به این مسأله باعث شده امروز نسبت به سال های گذشته در وضعیت بهتری قرار داشته باشیم.

سخنران دوم این مراسم رحمتی، مولف و مترجم کتب فلسفی بود. وی با اشاره به اینکه تخصصی نسبت به شعر ندارد صحبت خود را به خاطره ای از دکتر سالاری اختصاص داد و گفت: من در دوران دانشگاهی با دکتر سالاری هم اتاق بودم و اولین کسی که لذت فهم فلسفه را به من چشاند ایشان بود و این همنشینی تأثیرات زیادی روی من گذاشته است.

محدثی خراسانی از شاعران نام آشنای کشور، نفر بعدی بود که به صحبت پرداخت و صحبت خود در مورد عزیزالله سالاری را اینگونه شروع کرد: اوایل سال ۸۱ در شورای شعر صدا و سیما بواسطه استاد معلم دامغانی با دکتر سالاری آشنا شدم. حضور ایشان در جلسات شورای شعر صدا و سیما تأثیرات زیادی بر روی تصمیمات ما گذاشت که نتایج آن در خروجی های شورا در آن سال ها به وضوح روشن است.

وی در ادامه با اشاره به تکلیف محوری سالاری اظهار داشت: ایشان در زمانی که نیاز بوده مداحی می کرده، در زمانی که کشور مورد تجاوز قرار می گیرد به عنوان رزمنده به دفاع از کشور بر می خیزد، در زمانی که برای سیاست کشور نگران می شود، کاندیدای مجلس می شود و من همه این اقدامات را در راستای تکلیف محوری وی ارزیابی می کنم.

فقیهی زاده چهارمین سخنران مراسم بود. وی با اشاره به تجربه ۳۰ ساله آشنایی خود با سالاری گفت: وی برخاسته از متن مردم است و سختی های زیادی را در راه تحصیل و رسیدن به جایگاه فعلی کشیده است. سالاری همچنین مرد قلم و اقدام است و همیشه تصویر ذهنی که از او دارم در کنار تصویر قلم است.

او ادامه داد: یکی از ویژگی های دیگر سالاری هدفمندی حب و بغض است که با عث شده دوستان و دشمنانی داشته باشد که همه آنها نشان دهنده ثابت قدم بودن او در مسیری است که به آن اعتقاد دارد. وی هم درد دین دارد و هم درک دین که مسیر او را به سمت تعالی مکتب و اسلام کشانده است.

دکتر پورکاظم سخنرانی بعدی این مراسم بود که به نقش مهم همسر عزیزالله سالاری در پیشرفت و موفقیت های وی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر همسر ایشان فضا را برای فعالیت های دکتر سالاری مهیا نمی کرد، قطعا ایشان به این جایگاه نمی رسید.

حسین اسرافیلی آخرین فردی بود که از سالاری گفت. وی در سخنانی کوتاه به توانایی های برجسته این شاعر اشاره داشت و اظهار کرد: دکتر سالاری از جمله افرادی است که تعهد و تخصص را در کنار هم شکل داده است و توانسته الگوی موفقی از این مسأله باشد.

در پایان این مراسم، جوکار از دانشجویان سالاری متن آقای خیر الله محمودیان از شاعران برجسته جنوب کشور در خصوص دکتر سالاری را قرائت کرد.

تاریخ ارسال خبر :   1397/12/20 در ساعت : 10:45:53       تعداد مشاهده این خبر : 100


بازدید امروز : 4,382 | بازدید دیروز : 21,004 | بازدید کل : 111,959,550
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی