ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار
۞ :: اختصاصی : برنامه ی میراث ماندگار از سری برنامه های گروه بین المللی هندیران برگزار شد.
۞ :: بدرقه اهل قلم حاضر در پیاده‌روی اربعین با مرثیه‌خوانی حدادیان
۞ :: مراسم رونمایی از کتاب «به صحرا شدم عشق باریده بود» برگزار شد
۞ :: پیاده‌روی اربعین در شعری از رضا اسماعیلی/ کربلا را پیاده می‌آیم
۞ :: شب شاعر شهید افغانستانی ،عبدالقهارعاصی، در گروه بین المللی مولانا برگزار شد.
۞ :: جشنواره شعر دانشجویی به زنجان رسید
۞ :: فراخوان دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب منتشر شد
۞ :: موسوی‌گرمارودی میهمان دومین "ضیافت همزبانی"
۞ :: اختصاصی : برپایی نمایشگاه آثار هنری یک خانواده هنرمند افغانستانی در خبرگزاری تسنیم
۞ :: اختصاصی : گفتگوی اختصاصی سایت شاعران پارسی زبان با دکتر مهدی باقر خان از هند
۞ :: «سنگ و فلاخن» گنجینه‌ای روشن از جنس کیمیای عشق
۞ :: اختصاصی : پرویز خائفی، شاعر و حافظ‌پژوه پیشکسوت در سن ۸۳سالگی درگذشت.
۞ :: شاعر طنزپرداز پیشکسوت درگذشت
۞ :: اختصاصی : بررسی حال و آینده ی زبان فارسی در هند و پاکستان
۞ :: اختصاصی : حال و آینده ی زبان فارسی در هند و پاکستان
۞ :: کدام شاعران از امام حسین(ع) جایزه گرفتند؟
۞ :: اختصاصی : شب عزاداری در هند و ایران توسط گروه بین‌المللی هندیران برگزار شد.
۞ :: اختصاصی : حافظ شناس و پژوهشگر برجسته ی شیرازی درگذشت
۞ :: اختصاصی : دکتر قزوه: اقبال زبان فارسی در شبه‌قاره را چراغ‌داری کرد
۞ :: اختصاصی : به وقت تهران و کابل

Share

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نشست خبری جشنواره شعر و داستان انقلاب اسلامی در حوزه هنری با حضور مهدی سیار و ساسان ناطق دبیر بخش داستان برگزار شد.

* سیار: در بخش شعر انقلاب محدودیت سنی نداشتیم

مهدی سیار دبیر بخش شعر انقلاب در این نشست ضمن اشاره به اینکه ۹۷۶ اثر از ۳۴۶ شرکت‌کننده به دبیرخانه در این دوره ارسال شده،‌گفت: همانطور که در فراخوان جشنواره اعلام کرده بودیم آثار در بخش های مختلف داوری شد. آثار واصله از میان سروده‌های شاعران جوان و پیشکسوت است چون در این دوره برای جشنواره محدودیت سنی نداشتیم بنابر این آثار متنوعی از سوی شاعران پیشکسوت و جوان ارسال شدند.

وی افزود: در بخش تک‌اثر در دو شاخه شعر نو و کلاسیک به ترتیب در بخش تک‌اثر کلاسیک ۳۰۵ اثر از ۹۴ شرکت‌کننده و در بخش شعر نو ۱۹۶ اثر از ۶۸ شرکت‌کننده واصل شده است. همچنین در بخش مجموعه شعر نو ۳۴ اثر از ۲۵ شرکت‌کننده و در بخش مجموعه شعر کلاسیک ۵۷ اثر از ۴۱ شرکت‌کننده دریافت شده است. در بخش کودک و نوجوان نیز تنها مجموعه شعرها بررسی شد بنابر این ۲۴ اثر در بخش کودک از ۱۲ شرکت‌کننده و ۳۰ اثر در بخش نوجوان از ۲۱ شرکت‌کننده ارسال شده است. 

این شاعر در ادامه به داوران بخش کلاسیک اشاره کرد و گفت: در این بخش محمدسعید میرزایی، امید مهدی‌نژاد و محمدحسین نعمتی همچنین در بخش شعر نو محمدرضا روزبه‌، علی داوری و رویا شاه‌حسین‌زاده و در بخش شعر کودک و نوجوان نیز افسانه شعبان‌نژاد، کبری بابایی و سیدحبیب نزاری آثار را داوری کردند.

وی در پایان گفت:‌در مراسم اختتامیه قرار است به شکل ویژه از علی معلم دامغانی به عنوان شاعر انقلاب اسلامی تقدیر به عمل آید همچنین از پرتره و مستند استاد نیز رونمایی خواهد شد.

* ناطق: تقدیر از محمدعلی گودینی در جشنواره داستان انقلاب

ساسان ناطق دبیر بخش داستان انقلاب هم در این نشست با بیان اینکه در این دوره  عرصه میان‌داری نویسندگان جوان است که در دوره‌های گذشته نامشان را شنیده‌ایم و آثارشان را در ویترین کتاب‌فروشی‌ها دیده‌ایم،‌ گفت: در بخشی از آثار شاهد حضور نویسندگان جوان‌تر هم بودیم نویسندگانی که خود را در معرض دید و داوری داوران قرار دادند  البته حضور پیشکسوتان را نیز داشته‌ایم و به لحاظ کیفی سه سطح ضعیف، متوسط و خوب را در داوری‌ها شاهد بودیم. 

به گفته این دبیر جشنواره، آثار راه‌یافته به مرحله نهایی امیدواری را برای تولید بهتر در ما زنده نگه داشته هر چند هنوز با نقطه ایده‌ال فاصله‌ها داریم. 

وی به حضور نویسندگان و شاعران زن همپای شاعران مرد در این دوره اشاره کرد و گفت: از مجموع ۱۹۶ مرد شرکت‌کننده ۱۵۰ نفر از کلیت شرکت‌کنندگان را بانوان شامل می‌شدند ما به لحاظ سوژه موضوعات مختلفی را شاهد بودیم اما کفه ترازو اغلب به سمت موارد روزمره درگیری‌های خیابانی و ساواک متوقف شده بود. اما آثار بخش نهایی متفاوت‌تر بودند و نویسندگان در سطح از سال‌های اولیه عبور کرده و آثار خوبی تعریف کرده بودند و هیأت داوران متفق‌القول هستند که نویسندگان پیش از نگارش باید به تحقیق و پژوهش اقدام کنند. هر چند به لحاظ تکنیکی چند کار خوب را شاهد بودیم.

وی گفت: داوران در پی فرصتی بودند که با نویسندگان فینالیست گفت‌وگو کرده و اطلاعاتی را در اختیارشان قرار دهند تا ارتقاء کیفی آثار پیش از چاپ محقق شود.

ناطق به آمار اشاره کرد و افزود: در بخش داستان کوتاه بزرگسال ۱۹۸ اثر از ۱۲۳ نویسنده واصل شد. در بخش داستان کوتاه کودک و نوجوان نیز ۵۴ اثر از ۳۳ نویسنده و در بخش رمان بزرگسال ۵۱ اثر از ۴۴ نفر و در بخش رمان کودک و نوجوان ۲۷ اثر از ۲۱ شرکت‌کننده دریافت کردیم. 

وی با بیان اینکه به واسطه تولید آثار و چندین سال فعالیت در عرصه نویسندگی قرار است در مراسم اختتامیه داستان انقلاب از محمدعلی گودینی تقدیر شود، گفت: این نویسنده در آئین پایانی تجلیل خواهد شد. 

وی درباره اسامی داوران بخش داستان و رقم جوایز هم اعلام کرد:‌در بخش داستان بزرگسال آقایان شهریار عباسی، سعید تشکری و محمد رودگر و در بخش داستان کودک و نوجوان حسین فتاحی، محسن حجری و هادیخورشاهیان آثار را داوری کردند اما درباره رقم جوایز باید بگویم رتبه اول جشنواره در بخش رمان ۱۴ میلیون تومان نفر دوم ۸ میلیون تومان و نفر سوم ۶ میلیون تومان دریافت خواهد کرد ضمن اینکه اعلام می‌کنیم در این دوره برگزیده خواهیم داشت.

تاریخ ارسال خبر :   1398/1/19 در ساعت : 22:15:24       تعداد مشاهده این خبر : 87


بازدید امروز : 3,928 | بازدید دیروز : 25,475 | بازدید کل : 113,383,880
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی