ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار
۞ :: قزوه:مبنای شورای شهر برای نامگذاری معابر و میادین روشن نیست
۞ :: «لبخند بر لب شعر» فارسی/ نگاهی به حیات هزار ساله طنز در ادبیات ایران
۞ :: آثار راه‌یافته به مرحله نهایی چهارمین دوره جشنواره خاتم معرفی شدند
۞ :: درحق شاعران معاصر و پس از انقلاب اجحاف شده است
۞ :: تشریحی از حضور کاروان شاعران و نویسندگان جهادی در مناطق سیل‌زده
۞ :: قزوه: پویش «بهار مهربانی» حرکتی انقلابی و جهادی است
۞ :: پنجمین مجموعه شعر برقعی رونمایی شد
۞ :: هجویه علیرضا قزوه برای ترامپ
۞ :: داوودی: شعر انقلاب ادوار مختلفی دارد
۞ :: دکتر قزوه: عده‌ای در پی ریشه‌کن کردن درخت پربار شعر انقلاب هستند
۞ :: جشنواره ملک‌الشعرا بهار فراخوان داد
۞ :: شهرداری تهران خانه «نیما» را خرید
۞ :: اختصاصی : درگذشت شاعر پیشکسوت خراسان شمالی
۞ :: حمایت فعالان فرهنگی از سپاه پاسداران
۞ :: اولین کاروان از شاعران و نویسندگان جهادی به مناطق سیل‌زده می‌روند
۞ :: اعلام اسامی راه یافتگان به یازدهمین جشنواره بین المللی شعر و داستان انقلاب
۞ :: تقدیر از «علی معلم‌دامغانی» و «محمدعلی گودینی» در جشنواره شعر و داستان انقلاب
۞ :: شعر « رضا اسماعیلی» برای هموطنان سیل زده سراسر کشور
۞ :: اختصاصی : فراخوان جشنواره شعر شهد شهود
۞ :: اختصاصی : تمدید مهلت ارسال اثر به کنگره سراسری شعر مادر انقلاب با محوریت شخصیت بانوی انقلابی سرکار خانم مرضیه حدیدچی (دباغ)

Share
علی داوودی شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس با اشاره به وجود مکتب مستقل هنری گفت: به نظرم هنوز مکتب مستقلی در هنر انقلاب نداریم. ادبیات انقلاب مکتب و سبک نبوده و تاکید و اصرار برخی از بزرگان است که سبکی از شعر انقلاب داریم. داشتن ویژگی سبکی ارزش محسوب نمی‌شود؛ زیرا فردی می‌تواند بانی سبک‌های گوناگونی باشد. سبک یک ویژگی ادبی فنی است؛ ارزش محتوایی ندارد و کارکرد هنری و فنی دارد.

وی افزود: در ادبیات انقلاب چهره‌هایی وجود دارند که به صورت مستقل، جدا از جریان شعر انقلابی، آثارشان دارای ویژگی فنی و هنری است. علی‌رغم اینکه کتاب سبک هنر انقلاب اسلامی در این راستا تالیف شده است اما رسیدن به ویژگی سبکی مستقل کار آسانی نیست و لازمه آن هم زبانی و نگاهی تفنن‌محور به مقوله هنر است. ایجاد مکتب مستقل ملزم به زمان طولانی است. چه بسا اگر ساده بود در قرون متمادی به‌صورت انگشت‌شمار مکتب و سبک نداشتیم.

داوودی درباره تربیت هنرمندان متعهد در عرصه چهل‌ساله انقلاب اسلامی گفت: جریان شعر انقلاب ادوار مختلفی داشته است. این جریان قبل از انقلاب شروع شده و اگر بخواهیم برای شروع شعر انقلاب اسلامی تاریخ مشخصی در نظر بگیریم، از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ که دستگیری امام اتفاق افتاد برای انقلاب شعر سروده شد و بزرگانی چون علامه حکیمی و بهزاد شفق اولین کسانی بودند که در واکنش به دستگیری امام شعر گفتند. پس از آن در دوره‌های بعدی در محفل‌های کوچک و سپس حرفه‌ای شاعرانی بودند که به صورت گمنام شعر سرودند تا الان که افراد سرشناسی در این زمینه فعالیت کردند نشان دهنده این است که ما توانسته‌ایم هنرمندان متعهد را تربیت کرده به جامعه تحویل دهیم و از هنرشان در عرصه انقلاب بهره‌مند شویم.

وی درباره تاثیر جشنواره‌ها و همایش‌ها در جهت شناساندن هنر انقلاب به مردم و هنرمندان عنوان کرد: اینکه پس از جشنواره برای دستاوردهای آن چه تصمیماتی می‌گیرند حائز اهمیت است. دستاوردهای جشنواره باید در دل فرهنگ عمومی و مردم نفوذ کند تا بگوییم موثر واقع شده است.

این شاعر ادامه داد: بخشی دیگر از سیاست‌های جشنواره، شناسایی هنرمندان برگزیده و ایجاد زمینه‌ای برای ارائه آثار بزرگ‌تر آن‌ها است.

داور جشنواره هفته هنر انقلاب درباره ارزیابی آثار از لحاظ کمی و کیفی گفت: آثار خوب و قابل توجهی در بخش تعیین اثر و مجموعه اشعار دریافت کردیم، آثار خوب و مستقلی که صرف نظر از موضوع می‌توان از آن‌ها یاد کرد.
تاریخ ارسال خبر :   1398/1/25 در ساعت : 9:38:49       تعداد مشاهده این خبر : 15


بازدید امروز : 27,732 | بازدید دیروز : 20,286 | بازدید کل : 107,604,735
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی