ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار
۞ :: اختصاصی : شبی نه مثل شب های دگر/ گزارشی از لیله القدر شب استاد محمد یونس جعفری
۞ :: اختصاصی : اولین نشست ماهانه شاعران پارسی زبان با عنوان "ضیافت همزبانی"
۞ :: اختصاصی : نخستین ضیافت همزبانی با گرامیداشت یاد و خاطره استاد حسین آهی با حضور شاعران پارسی زبان برگزار می‌شود.
۞ :: اختصاصی : بخش دوم گفتگوی اختصاصی سایت شاعران پارسی زبان با دکتر سید نقی عباس (کیفی) پیرامون وضعیت نسخ خطی و نسخه‌پٰژوهی
۞ :: اختصاصی : شب حسین آهی در گروه بین‌المللی هندیران برگزار شد.
۞ :: خاطرات علیرضا قزوه از «مرحوم حسین آهی» در یک شعر
۞ :: اختصاصی : گفتگوی اختصاصی سایت شاعران پارسی زبان با « آنا برزینا» شاعر و استاد دانشگاه زبان فارسی در روسیه
۞ :: اختصاصی : شب دهرمیندرنات از سری برنامه‌های گروه بین المللی هندیران
۞ :: نوسروده علیرضا قزوه برای حسین آهی
۞ :: اختصاصی : گروه بین‌المللی هندیران: انتقاد از نحوه انتشار تنها مجله فارسی در هند
۞ :: اختصاصی : غزلی از مرحوم حسین آهی
۞ :: اختصاصی : استادحسین آهی شاعر و پژوهشگر درگذشت.
۞ :: اختصاصی : شب استاد دکتر ظهیر احمد صدیقی در گروه بین‌المللی هندیران برگزار شد.
۞ :: اختصاصی : گفتگوی سایت شاعران پارسی زبان با دکتر نقی عباس «کیفی»، شاعر و استاد دانشگاه
۞ :: تازه‌ترین سروده شاعر هندی در مدح امام علی(ع): «ز قدسیان بشنیدم، علی ولی‌الله»
۞ :: اختصاصی : تمدید مهلت ارسال اثر دومين دوره مسابقه شعر حماسه گوهرشاد
۞ :: دورهمی شاعران پارسی در «ضیافت هم‌زبانی»
۞ :: اختصاصی : شب استاد دکتر غلامعلی حداد عادل در گروه بین‌المللی هندیران در واتساپ برگزار شد.
۞ :: اختصاصی : استاد امیر برزگر خراسانی درگذشت
۞ :: اختصاصی : برگزاری شب استاد عابدی در گروه بین المللی هندیرانسخن هفته


عصر عسرت و غربت ادبیات
سلمان صداقت

آیا واقعا «صدا و سیما» یک رسانه عمومی و ملی ست؟ یا رسانه ای انحصاری و در خدمت اقشاری خاص از هنرمندان؟ از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون صدا و سیما در انحصار اقشاری خاص از هنرمندان (بازیگران سینما و تلویزیون و خوانندگان ) بوده است و سهم اصحاب فکر و فرهنگ – بخصوص شاعران و نویسندگان – از این رسانه ملی چیزی است نزدیک به صفر!
صدا و سیما ستارگان سینما و تلویزیون را در چشم مردم به مجمع الجزایر فضایل تبدیل کرده است. به طوری که مردم باید در همه امور زندگی(از جمله فرهنگ، سیاست، دیانت، اقتصاد، اخلاق، بچه داری، آشپزی و ...) به آنان اقتدا کنند. علاوه بر همه این حوزه ها، اخیرا نیز بازیگران صدا و سیما به حوزه «آگهی های بازرگانی» ورود کرده و بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر را عرصه تاخت و تاز خویش قرار داده اند که باید به هوشمندی و شمّ اقتصادی آنان آفرین گفت!
بعضی از بازیگران صدا و سیما و سینما نیز به خاطر احترامی که مردم کوچه و بازار به آنها می گذارند باورشان شده است که تافته ای جدا بافته اند و عصاره هنرها. به همین خاطر هیچ محدوده ممنوعه ای برای خود نمی شناسند، و صرفا به اعتبار همین شهرت - بی هیچ مواخذه و بازخواستی - به همه هنرها ناخنک می زنند: کاست می دهند، کتاب شعر چاپ می کنند، نمایشگاه عکس برپا می کنند و ... کسی هم جرات ندارد به آنها بگوید بالای چشم تان ابروست، چون ستاره سینما هستند و محبوب القلوب! باز هم گلی به جمال رامبد جوان که در برنامه «خندوانه» گوشه چشمی هم به اصحاب فکر و فرهنگ داشته و در کنار دعوت از ستارگان سیما و سینما، چهار تا شاعر و نویسنده را هم به عنوان میهمان به خندوانه دعوت کرده است. در زمان و زمانه ای که اهالی ادبیات - بخصوص شاعران و نویسندگان - در رسانه ملی خاموش و فراموشند و در غربت و عسرت به سر می برند ، به «خندوانه» ای ها بابت پرداختن به شعر و ادبیات باید دست مریزاد و آفرین گفت.
تعلق خاطر صدا و سیما به بازیگران و خوانندگان و بی مهری نسبت به شاعران و نویسندگان شاید به خاطر آن است که صدا و سیما آنان را به خاطر حضور فیزیکی در فیلم ها و سریال ها که باعث چهره شدن شان می شود، شهروندان درجه یک خود می داند و اهالی ادبیات را که مصالح و مواد خام برنامه های صدا و سیما را تهیه می کنند و توفیق حضور فیزیکی در برنامه ها و چهره شدن را ندارند، شهروندان درجه دو!
به راستی چرا به هنگام دعوت از یک خواننده، از شاعری که شعرِ ترانه او را سروده است دعوت به حضور در برنامه نمی شود؟ چرا میهمانان ویژه اکثر برنامه های صدا و سیما بازیگران و خوانندگان هستند؟ دلیل این امر روشن است. چون مدیریت فرهنگی صدا و سیما دست این قشر از هنرمندان است و مدیران صدا و سیما نیز تنها آنها را همخون و هم خانواده خود می دانند و بس!
متاسفانه اکثر مدیران صدا و سیما بر این باورند که صدا و سیما مُلک طلق خوانندگان و بازیگران تلویزیون و سینماست و دیگر اقشار هنری و ادبی سهمی از این رسانه ملی ندارند! این ذهنیت غلط ریشه در انفعال و خودباختگی مدیران صدا و سیما در برابر بازیگران و خوانندگان دارد. درست مثل این است که بگوییم منافع مادی وزارت نفت تنها و تنها و به صورت انحصاری متعلق به کارمندان این وزارتخانه است ، تنها به این اعتبار که آنان در استخدام این وزارتخانه هستند!

مدیران محترم صدا و سیما !
باور کنید که صدا و سیما یک تریبون عمومی ست و متعلق به همه آحاد جامعه. نه تنها همه هنرمندان، بلکه همه مردم حق دارند سهم خود را از برنامه های صدا و سیما مطالبه کنند. این که از صبح تا شام همه شبکه های این رسانه ملی و تریبون عمومی در انحصار گروهی از ستارگان سینما، خوانندگان و شومن های سیما باشد، از عدالت و انصاف به دور و تبعیضی غیر قابل توجیه است. شعر و ادبیات با پیشینه 1200 ساله چرا باید در برنامه های صدا و سیما حکم طفیلی را داشته باشد؟! لطفا چشم هایتان را بشویید، جور دیگر ببینید، و در سیاست گذاری های فرهنگی صدا و سیما تجدید نظر کنید تا اصحاب فکر و فرهنگ و شاعران و نویسندگان نیز از این رسانه ملی بیش تر دیده و شنیده شوند.
به امید آن روزتاریخ ارسال :   1396/10/23 در ساعت : 7:43:35       تعداد مشاهده : 449کسانی که این مقاله را می پسندند :ارسال نظر :

خلیل ذکاوت
1396/10/26 در ساعت : 13:48:48
با سلام. مطلب بسیار بجا و بحقی است
امیر سیاهپوش
1396/11/2 در ساعت : 14:3:52
بسیار درست و منطقی
سید فضل الله طباطبایی
1396/11/10 در ساعت : 6:23:30
باعرض سلام .جاناسخن از زبان ما می گویی.
بازدید امروز : 9,428 | بازدید دیروز : 29,686 | بازدید کل : 111,847,644
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی