ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار
۞ :: اختصاصی : استاد برجسته زبان و ادب فارسی شبه قاره هند، «ظهیر احمد صدیقی» درگذشت.
۞ :: اختصاصی :  آغاز ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی «زنگ شعر»
۞ :: سوگواره شعر فاطمی «حریر سوخته» فراخوان داد
۞ :: اختصاصی : دکتر سلیم نیساری درگذشت
۞ :: دیدار با زینب الأعوج، شاعر الجزایری، در حوزه هنری
۞ :: گرامیداشت مرحوم زرویی نصرآباد امروز در خبرگزاری تسنیم
۞ :: انجمن شاعران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افتتاح می‌شود
۞ :: اختصاصی : ترجمه ی چند شعر از ماریوس چلارو (Marius Chelaru) شاعر رومانیایی
۞ :: پوپولیسم ادبی!
۞ :: فراخوان یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر و داستان انقلاب منتشر شد
۞ :: تغییرات قابل توجه در ترکیب داوران و هیئت علمی جشنواره شعر فجر
۞ :: شیراز نیمه اول اسفند میزبان کنگره ملی شعر دفاع مقدس می‌شود
۞ :: آغاز محافل جشنواره شعر فجر از کنار مزار قیصر امین‌پور
۞ :: انتشار فراخوان «یازدهمین جشنواره بین المللی شعر و داستان انقلاب»
۞ :: اختصاصی : نخستین کنگره ملی شعر فاطمی ((یاقوت کبود))
۞ :: افزایش تعداد داوران جشنواره شعر فجر به ۵ نفر
۞ :: شما در ‌‌رمان«برادر انگلستان» نوشته علیرضا قروه چه می‌خوانید؟
۞ :: "منصور خورشیدی" آخرین بازمانده جنبش شعر حجم ایران درگذشت
۞ :: اختتامیه همایش ادبی سوختگان وصل 4 دی ماه برگزار می‌شود
۞ :: محمدحسین مهدوی «م.موید» شاعر پیشکسوت گیلانی تجلیل شدسخن هفته


عصر عسرت و غربت ادبیات
سلمان صداقت

آیا واقعا «صدا و سیما» یک رسانه عمومی و ملی ست؟ یا رسانه ای انحصاری و در خدمت اقشاری خاص از هنرمندان؟ از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون صدا و سیما در انحصار اقشاری خاص از هنرمندان (بازیگران سینما و تلویزیون و خوانندگان ) بوده است و سهم اصحاب فکر و فرهنگ – بخصوص شاعران و نویسندگان – از این رسانه ملی چیزی است نزدیک به صفر!
صدا و سیما ستارگان سینما و تلویزیون را در چشم مردم به مجمع الجزایر فضایل تبدیل کرده است. به طوری که مردم باید در همه امور زندگی(از جمله فرهنگ، سیاست، دیانت، اقتصاد، اخلاق، بچه داری، آشپزی و ...) به آنان اقتدا کنند. علاوه بر همه این حوزه ها، اخیرا نیز بازیگران صدا و سیما به حوزه «آگهی های بازرگانی» ورود کرده و بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر را عرصه تاخت و تاز خویش قرار داده اند که باید به هوشمندی و شمّ اقتصادی آنان آفرین گفت!
بعضی از بازیگران صدا و سیما و سینما نیز به خاطر احترامی که مردم کوچه و بازار به آنها می گذارند باورشان شده است که تافته ای جدا بافته اند و عصاره هنرها. به همین خاطر هیچ محدوده ممنوعه ای برای خود نمی شناسند، و صرفا به اعتبار همین شهرت - بی هیچ مواخذه و بازخواستی - به همه هنرها ناخنک می زنند: کاست می دهند، کتاب شعر چاپ می کنند، نمایشگاه عکس برپا می کنند و ... کسی هم جرات ندارد به آنها بگوید بالای چشم تان ابروست، چون ستاره سینما هستند و محبوب القلوب! باز هم گلی به جمال رامبد جوان که در برنامه «خندوانه» گوشه چشمی هم به اصحاب فکر و فرهنگ داشته و در کنار دعوت از ستارگان سیما و سینما، چهار تا شاعر و نویسنده را هم به عنوان میهمان به خندوانه دعوت کرده است. در زمان و زمانه ای که اهالی ادبیات - بخصوص شاعران و نویسندگان - در رسانه ملی خاموش و فراموشند و در غربت و عسرت به سر می برند ، به «خندوانه» ای ها بابت پرداختن به شعر و ادبیات باید دست مریزاد و آفرین گفت.
تعلق خاطر صدا و سیما به بازیگران و خوانندگان و بی مهری نسبت به شاعران و نویسندگان شاید به خاطر آن است که صدا و سیما آنان را به خاطر حضور فیزیکی در فیلم ها و سریال ها که باعث چهره شدن شان می شود، شهروندان درجه یک خود می داند و اهالی ادبیات را که مصالح و مواد خام برنامه های صدا و سیما را تهیه می کنند و توفیق حضور فیزیکی در برنامه ها و چهره شدن را ندارند، شهروندان درجه دو!
به راستی چرا به هنگام دعوت از یک خواننده، از شاعری که شعرِ ترانه او را سروده است دعوت به حضور در برنامه نمی شود؟ چرا میهمانان ویژه اکثر برنامه های صدا و سیما بازیگران و خوانندگان هستند؟ دلیل این امر روشن است. چون مدیریت فرهنگی صدا و سیما دست این قشر از هنرمندان است و مدیران صدا و سیما نیز تنها آنها را همخون و هم خانواده خود می دانند و بس!
متاسفانه اکثر مدیران صدا و سیما بر این باورند که صدا و سیما مُلک طلق خوانندگان و بازیگران تلویزیون و سینماست و دیگر اقشار هنری و ادبی سهمی از این رسانه ملی ندارند! این ذهنیت غلط ریشه در انفعال و خودباختگی مدیران صدا و سیما در برابر بازیگران و خوانندگان دارد. درست مثل این است که بگوییم منافع مادی وزارت نفت تنها و تنها و به صورت انحصاری متعلق به کارمندان این وزارتخانه است ، تنها به این اعتبار که آنان در استخدام این وزارتخانه هستند!

مدیران محترم صدا و سیما !
باور کنید که صدا و سیما یک تریبون عمومی ست و متعلق به همه آحاد جامعه. نه تنها همه هنرمندان، بلکه همه مردم حق دارند سهم خود را از برنامه های صدا و سیما مطالبه کنند. این که از صبح تا شام همه شبکه های این رسانه ملی و تریبون عمومی در انحصار گروهی از ستارگان سینما، خوانندگان و شومن های سیما باشد، از عدالت و انصاف به دور و تبعیضی غیر قابل توجیه است. شعر و ادبیات با پیشینه 1200 ساله چرا باید در برنامه های صدا و سیما حکم طفیلی را داشته باشد؟! لطفا چشم هایتان را بشویید، جور دیگر ببینید، و در سیاست گذاری های فرهنگی صدا و سیما تجدید نظر کنید تا اصحاب فکر و فرهنگ و شاعران و نویسندگان نیز از این رسانه ملی بیش تر دیده و شنیده شوند.
به امید آن روزتاریخ ارسال :   1396/10/23 در ساعت : 7:43:35       تعداد مشاهده : 252کسانی که این مقاله را می پسندند :ارسال نظر :

خلیل ذکاوت
1396/10/26 در ساعت : 13:48:48
با سلام. مطلب بسیار بجا و بحقی است
امیر سیاهپوش
1396/11/2 در ساعت : 14:3:52
بسیار درست و منطقی
سید فضل الله طباطبایی
1396/11/10 در ساعت : 6:23:30
باعرض سلام .جاناسخن از زبان ما می گویی.
بازدید امروز : 30,058 | بازدید دیروز : 26,862 | بازدید کل : 104,669,608
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی