ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  

مشخصات شاعر

نام شاعر :  رازمحمد نوری
وب سایت شخصی
شغل : شاعر
تحصیلات:  شاعر و انجنیر برق هیلیکوپتر ورتلوت
تاریخ عضویت در سایت :   1401/4/1 در ساعت : 23:1:9

کد حمایت از من برای وبلاگ شما

پر های ریخته - دیوان اشعار رازمحمد نوری
دیوان اشعار رازمحمد نوری مشتمل بر غزلیات، قصاید، مثنوی، ترانه ها، نصایح و اشعار میهنی در یک مجموعۀ 7000 بیت به چاپ رسیده است. اسم نویسندۀ کتاب هـذا رازمحمد ولد غلام محمد، ولـد صفدر، ولـد ولی، ولـد قمبر، ولـد نورآغــا میباشم.
زندگی نامه شاعر

البته مقدر چنین بود که در اوایل بهار سال ۱۳۲۴ هـ ش در نیمۀ شب دوشنبه در فامیل که زنده گی متوسط دهاتی داشت در ولسوالی گلستان ولایت فراه در افغانستان زاده شدم. همه اعضای فامیل ما اهل قلم ، خواننده و نویسنده و برعکس افراد قریه همه ناخوان و بی سواد بودند و از همین سبب فامیل ما مورد احترام افراد قریه قرار میگرفت چنانچه زن های قریه به مادرم ملا قمر خطاب کرده و پدرم نیز مانند جد ام یک شخص معزز بشمار میرفت. نا گفته نماند که پدرکلا نم از جملۀ شخصیت های بزرگ و با رسوخ ترین افراد محل بود و مردم او را از جهت احترام خلیفه صفدر خطاب میکردند.  پدرم در سال ۱۳۶۰ هـ ش در ولسوالی گلستان ولایت فراه وفات نمود و مادرم در سال ۱۳۸۷ هـ ش در کابل این دار فانی را وداع گفته و در جنوب شرق منطقۀ شینه واقع ناحیۀ ۱۲ شهر کابل به خاک سپرده شد. 

     شروع کردم به نامت ده توانم ای خداوند     ***    تـو دادی سرنوشت و بنــدهایم را پیـــوند

      خــداوند توانا را سپاسگزارم که توانستم کتاب پر های ریختـۀ خویش را که مشتمل بر (۴۹۸) پارچه شعر و (۷۰۰۰) بیت است به دست نشر بسپارم. سروده های من گویاست از درد توده های مظلوم، ویرانی کشور، از کرده های ظلم و زور، از آواره ها و بیچاره ها. باید گفت که از سالهای گذشته یادداشت های مختصر با خـــود داشتم ولــی کــار اساسی کتاب را از ســـال ۱۳۸۲ هـ ش شروع و الی حمل سال ۱۳۹۶ هـ ش طی چهارده سال به پایه اکمال رسانیدم.
      هدف اصلی این بود که همین رنج های درد آور توده ها به دست فراموشی سپرده نشود. احساس میهن پرستی مـرا وادار ساخت که این سروده ها را به صفحۀ کاغـذ درج و به نسل های بعدی هدیه نمایم.  با خبر شدن از بدبختی ها ، عقب مانده گی، غارت شدن اموال وطن و جنایات بی شمار از جمله مسائل عمده برای هر عضو از این سرزمین بشمار میرود تا بتواند احساس میهن دوستی و ترقی این دیار با عزمت را پیدا کند و برای احیا و عمران آن صادقانه کوشا بوده و توجه خاص به تربیت نسل آینده داشته باشند.
      باید گفت که در چاپ اول "کتـاب پر های ریخته" جملاتیکه به اثر اشتباهات تایپـی به نشر رسیده بود، در چاپ دوم اصلاحات و بازنگری صورت گرفته است و همچنان بعضی جملات و اشعـار لزوماً برداشته و به تعداد ۹۸ پارچه شعر در فصول مختلف کتاب افزوده شده و در عناوین اشعـار نیز تغییرات لازم صورت گرفته است.
      موضوعات کتاب هـذا شروع از داستـان زنده گی پرماجـرای بنده و ولسوالی گلستان ولایت فـراه،  مجموعه ای از غزلیـات، قصاید، ترانه ها، اشعـار میهنـی و نصایح میباشد.
 
                                                                                                       با احتــــــرام    
                                                                                                                     رازمحمد نـوری 

اشعار ارسالی کاربر

بازدید امروز : 17,517 | بازدید دیروز : 22,183 | بازدید کل : 142,531,335
logo-samandehi