ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  


آخرین نقدها
نام ارسال کننده : اکرم بهرامچی
در وفای عشق تو مشهور خوبانم چو شمع - شب نشین کوی سربازان و رندانم چو شمع - (حافظ شيرازى) -    ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : مهران ساغری
حالا چرا اساتید بزرگوار سایت شاعران پارسی زبان به این مورد اشاره نکردند الله اعلم .. ایضا در عجبم چ   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : مهران ساغری
درود بر شما . همه ما ایرانی هستیم ... - و اما بعد ... - بسیاری از قوافی انتخابی تان در شعر فوق   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : اکرم بهرامچی
   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : طارق خراسانی
سلام و درود - در پاسخ به عزیزانی که به این اثر با شکوه ایراد می گیرند باید گفت اولا حضرت استاد ابر   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : ابراهیم حاج محمدی
درود و سپاس - اولا برای کسی که در سرودن حتی یک مصرع در این وزن درمانده و ناتوان است چنین احساسی د   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : اکرم بهرامچی
سلام آقای حاج محمدی شاعر گرامی - قافیه هایی که در غزل به زور به کار برده اید زیبا ننشسته اند: انگ    ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : اکرم بهرامچی
سلام آقا.... همین که متن نظرم را انعکاس دادید کافیست آنان که باید بخوانند و می خوانند و می فهمند م   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : رضا محمدصالحی
سلام - سروده با اشاره به/ این عید/ ( بدون قرینه - کدام عید؟) ضعیف شروع شده است و در مصرع بعد به ج   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : یوسف شیردژم «افق»
با عرض سلام مجدد - منظورم این دو بیت بود: - - اینجا اگر چه رو به فراوانی است شیخ - امّا چه    ....    لینک شعر مورد نظر


آرشیو کاملShareمرغ دم حنایی
▪مرغ دم حنایییکی بود یکی نبود
توی روستای شلم‌رود، یک مزرعه‌ی سرسبز و خوش‌ آب و هوا بود. داخل مزرعه, مرغدونی‌ای بود که بیست مرغ و خروس کوچک و بزرگ و رنگارنگ آنجا لانه داشتند.
بین آنها، مرغی بود به اسم مرغ دم‌حنایی.
دم‌حنایی خیلی ناراحت بود. دلیلش هم اینکه واقعا بد شانس بود؛ چون هر چه قدر تخم می‌گذاشت از بین می‌رفت.
روباه مکار و حیله‌گری اطراف مرغدونی لانه درست کرده بود و وقت و بی‌وقت می‌رفت سراغ تخم‌های مرغ دم‌حنایی و آنها را می‌برد و می‌خورد.
بیچاره مرغ دم‌حنایی، آرزو داشت که تخم‌هایش برای یک بار هم شده، جوجه می‌شد و مادر می‌شد؛ اما هر بار که تخمی می‌گذاشت؛ روباه نابکار آنها را می‌دزدید.
بلآخره یک شب همه‌ی مرغ و خروس‌ها و بقیه‌ی پرنده‌های مزرعه دور هم توی مرغدونی جمع شدند که یک تصمیم اساسی بگیرند و دست روباه مکار را از تخم‌های مرغ دم‌حنایی کوتاه کنند.
آقای غاز نظرش این بود که مرغ دم‌حنایی لانه‌اش را عوض بکند.
مرغابی‌ها همگی معتقد بودند، همه‌ی پرندهها بریزند سر روباه حیله‌گر و او را کتک بزنند تا که فراری بشود.
اما خانم بوقلمون با اعتراض گفت: ما تا بخواهیم کاری بکنیم؛ روباه با پنجه‌ و دندان‌های تیزش همه رو تیکه تیکه می‌کنه!
صدای همهمه و تایید یا عدم تایید مرغ‌ها فضای مرغدونی را پر کرد. هرکسی حرفی می‌زد و نظری داشت و صدای کسی به گوش کسی نمی‌رسید.
تو اوج این همهمه و سر و صدای، فریاد‌های جوجه خروسی حواس همه را به خود جلب کرد.
- گوش بدید! خانم‌ها و آقایان همگی گوش کنید!
- تو دیگه چی میگی جوجه خروس!!!
- اوه اوه! تو هم بلدی حرف بزنی؟!
جوجه خروس مصمم و محکم با صدای بلندتر گفت: دوستان گوش کنید؛ منم نظری دارم که مطمئنم کارساز خواهد بود!
بوقلمون پیری، همه را به سکوت و آرامش دعوت کرد و گفت: بزارید ببینیم این جوان چی میگه! شاید نظر به درد خوری داشته باشه!
و جوجه خروس را به گفتن پیشنهادش تشویق کرد.
- راستش من میگم هاپ‌هاپو رو در جریان بزاریم و از اون کمک بخواهیم. هرچی باشه اگه کار به کتک کاری و زد و خورد بکشه اون از پس روباه مکار بر میاد.
هاپ‌هاپو سگ نگهبان مزرعه بود. سگی تنومند و قوی و هوشیار.
لحظه‌ای سکوت در مرغدونی شکل گرفت. بعد از لحظاتی همه مرغ‌ها یک صدا و یک نظر با صدای بلند با جوجه خروس موافقت کردند و همگی به طرف لانه هاپ‌هاپو راه افتادند. آقای غاز پیشاپیش آنها و بقیه پشت سرش.
- هاپ‌هاپو! هاپ‌هاپو!
سگ مزرعه داخل لانه‌اش در حال چرت زدن بود. با شنیدن صدای مرغ‌ها به سختی چشم باز کرد و از لانه بیرون آمد.
- چه خبره این ساعت شب؟! چیزی شده؟!
یکی از مرغ‌ها گفت: یه اتفاقی افتاده! اومدیم که از تو کمک بگیریم.
- چی شده، بگید خب!
- راستش...
و از سیر تا پیاز ماجرای مرغ دم‌حنایی را برای هاپ‌هاپو تعریف کردند.
خواب از چشم‌های هاپ‌هاپو پرید. با عصبانیت فریاد زد: روباه؟! اونم تو مزرعه‌ی من؟! چطور جرات کرده؟!
- راستش چند روزیه سر و کلش پیدا شده... توی بوته‌های تمشک پرچین باغ، لونه درست کرده.
- نگران نباشید؛ یه نقشه‌ای براش دارم! بلایی به سرش بیارم که دیگه جرات نکنه از کنار مزرعه رد بشه، چه برسه پا بزاره داخل مزرعه.
و بعد مرغ‌ها را داخل مرغدونی برد و خودش هم جلوی در آن تا صبح نگهبانی داد.
صبح که شد؛ مرغ دم‌حنایی دو تا تخم بزرگ و سفید توی لانه‌اش گذاشته بود. هاپ‌هاپو که در دستش سطلی و یک قلم‌مو بود وارد مرغدونی شد و همه‌ی مرغ‌ها را به بیرون راند. همه با تعجب به او نگاه می‌کردند و پچ‌پچ کنان به هم می‌گفتند که سگ مزرعه چه نقشه‌ای دارد؟!
وقتی مرغ‌ها همگی خارج شدند؛ هاپ‌هاپو داخل شد و در را پشت سر خود بست و بعد از دقایقی بیرون آمد.
- همه‌تون حواستون رو جمع کنید که سوتی ندید. جوری رفتار کنید که اگه روباه اومد جلب توجه نشه! سرتون به کار خودتون باشه؛ منم همین دور و برا پنهون شدم، نگران نباشید!
و رفت و گوشه‌ای نزدیک مرغدونی پنهان شد. مرغ‌ها و خروس‌ها و بقیه‌ی پرنده در محوطه‌ی مزرعه مشغول کار خود بودند؛ اما زیر چشمی اطراف را می‌پاییدند که اتفاقات پیش‌رو از دیدشان پیدا باشد.
ساعتی که گذشت؛ سر و کله‌ی روباه مکار پیدا شد. پاورچین، پاورچین خودش را به مرغدونی رساند. یکی از الوارها را کنار زد. اول خوب داخل مرغدونی را دید زد. وقتی خیالش راحت شد که کسی داخل نیست؛ از سوراخ وارد شد و سراغ لانه‌ی مرغ دم‌حنایی رفت. دو تخم مرغ بزرگ و سفید و خوشمزه انتظارش را می‌کشیدند. با جهشی بلند خود را به آنها رساند و هر دو را به دهان گرفت و به طرف سوراخ دوید. با دیدن تعداد بسیاری مرغ و خروس و غاز و... جلوی سوراخ جا خورد و با ترس و لرزی که از شوک آن صحنه به او وارد شد؛ عقب عقب رفت و اینبار به سوی در نیمه‌باز مرغدونی پرید. اما بیرون در با قیافه‌ی خشمگین و دندان‌های تیز هاپ‌هاپو مواجه شد.
چاره‌ای نداشت باید خود را برای مبارزه‌ای مرگبار آماده کند. خواست تخم‌مرغ‌ها را از دهانش خارج کند تا از خود دفاع کند اما نتوانست. هرچه‌قدر تلاش می‌کرد تخم‌مرغ‌ها از دهانش بیرون نمی‌آمد. انگار سنگ شده بودند و به دهانش چسبیده بود. هاپ‌هاپو قدم به قدم به طرفش نزدیک شد و ناگهان به او حمله‌ور شد و تا می‌خورد کتکش زد. روباه بیچاره وقتی توانست خودش را از زیر پنجه‌های قوی سگ مزرعه بیرون بکشد با تمام توان پا به فرار گذاشت. با تن زخمی و کوفته‌اش از میان پرنده‌های مزرعه فرار کرد. همه‌ی آنها با قهقهه و هلهله و ریشخند او را به تمسخر گرفته بودند. تا چشم کار می‌کرد فرار او را دنبال کردند و قاه‌قاه از خنده ریسه رفتند. همزمان هاپ‌هاپو از مرغدونی بیرون آمد و دو تا تخم مرغ دم‌حنایی را به او داد.
توجه پرنده‌های مزرعه به آن صحنه جلب شد.
بوقلمونی پرسید: پس اون تخم‌ها چی بود توی دهان روباه مکار؟!
هاپ‌هاپو زد زیر خنده و جواب داد: اونا که تخم نبودند!
- پس چی بود؟!
- دو قلوه سنگ که رنگ کردم و چسب زدم و بجای تخم‌های مرغ دم‌حنایی گذاشتم توی لانه‌اش... روباه حریص و مکار با دیدن آنها فریب خورد و به گمانش که تخم مرغ است به دهانش گرفت و اینطوری به دهانش چسبید و دیگه بقیه‌ی ماجرا...
همه‌ی پرنده‌ها دوباره زدند زیر خنده و خوشحال و شادمان از هاپ‌هاپو تشکر کردند.


#سعید_فلاحی (زانا کوردستانی)
#داستان
#داستان_کودک

موضوعات :  کودکانه ، نثر ادبی ،

   تاریخ ارسال  :   1401/1/2 در ساعت : 5:16:35   |  تعداد مشاهده این شعر :  63


کسانی که این شعر را می پسندند :

ارسال نقد و نظر برای اعضا

   
ارسال نظر برای غیر اعضامتن های ارسالی برای "نقد" توسط دارنده دفتر شعر قابل مشاهده و تایید نخواهد بود و تنها توسط مسئول بخش نقدها بررسی و تایید خواهند شد. در صورتی که میخواهید نظری را خصوصی برای صاحب اثر ارسال کنید از بخش نظرات استفاده بفرمایید.

بازدید امروز : 14,119 | بازدید دیروز : 26,703 | بازدید کل : 142,624,455
logo-samandehi