ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار
۞ :: سعدی بهتر است یا حافظ؟
۞ :: فراخوان نوزدهمین دوره جشنواره قلم زرین منتشر شد
۞ :: محفل شعر فاطمی در جشنواره شعر «فجر»
۞ :: رونمایی از کتاب تازه رضا اسماعیلی
۞ :: در ستیز با تحریف‌ها و باژگونگی‌های شعر آیینی
۞ :: رونمایی از «فخر ایران»
۞ :: صالحی: پیوند حیات ایران و انقلاب با شعر
۞ :: «زنده بادا عشق» رونمایی شد
۞ :: بر مزار شهید فخری‌زاده جشنواره شعر فجر را افتتاح می شود
۞ :: معرفی دبیر نوزدهمین جشنواره قلم زرین
۞ :: «رضا اسماعیلی» دبیر علمی «کنگره ملی شعر دفاع مقدس» شد
۞ :: شب شاعر به یاد «سپیده کاشانی»
۞ :: «باقی بقای تو» عاشقانه‌ای عرفانی است
۞ :: حکایت شاعری که «خورشید را در مشت» دارد
۞ :: شاعری پر از پنجره
۞ :: گزارش رونمایی از تازه‌های نشر در هند
۞ :: جشنواره بین‌المللی شعر فجر فراخوان داد
۞ :: بیانیه شاعران و نویسندگان تبریز
۞ :: دبیران پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر منصوب شدند
۞ :: رونمایی از تازه های نشر در دهلی نو

Share

ه گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، تا حالا به این فکر کرده‌اید که اگر بیماری کرونا در زمان حافظ شایع می‌‌شد، چه غزلی درباره آن می‌سرود؟ یا اگر باباطاهر هم‌روزگار ما بود و برای اینکه مردم را به ماندن در خانه تشویق کند، کدام رباعی را زمزمه می‌کرد؟ نیما با چه حس و حالی از ما می‌خواست که فاصله اجتماعی را رعایت کنیم؟ 

وقتی وارد گذرگاه‌های فرهنگی مترو تهران بشوید، انگار همه شاعران اسمی کشور به زبان شعر از ما می‌‌خواهند که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با این بیماری مقابله کنیم. در گذرگاه‌های فرهنگی مترو که اغلب تصاویر عکاس‌ها به مناسبت‌های مختلف به نمایش گذاشته می‌شد، این بار رخی دیگر را نمایان کرده و هشت شاعر مشهور با ماسک حضور دارند و «کوویدیه» سروده‌اند.

این تصاویر متفاوت شاعران معاصر با ماسک و «کوویدیه»های آنها، حاضران را لحظه‌ای به تامل وا داشته و پس از خواندن اشعار لبخند بر لبشان ظاهر می‌شود. این قالب «کوویدیه» با ویروس کرونا ظهور کرده و حالا کم‌کم جا باز می‌کند. 

این کار جالب در ۱۳ ایستگاه در حال اجراست. با سیدمجتبی تقوی‌نژاد، معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران که گفت‌وگو کردیم تا درباره این طرح بیشتر بدانیم، درباره نمایشگاه «کوویدیه» که با استفاده طنزگونه از اشعار شعرای نامی کشور با موضوع لزوم استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در ایستگاه‌های مترو برپا شده، اظهار داشت: طراحی باکس ورودی ایستگاه‌های مترو با ماسک به منظور دعوت مسافران به استفاده از ماسک هنگام سفر در مترو، نصب کتیبه‌های فرهنگی با محتوای تصاویر کادر درمان، کارکنان مترو و پیام‌های فرهنگی با موضوع مقابله با بیماری کرونا، برپایی نمایشگاه عکس و پوستر، نمایشگاه کاریکاتور با نگاه طنز به مشکلات مقابله با کرونا در مترو، نمایشگاه نگارگری با موضوع استفاده شخصیت‌های مینیاتوری از ماسک، نمایشگاه «کوویدیه»، با استفاده طنزگونه از اشعار شعرای نامی کشور با موضوع لزوم استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، از جمله زیر مجموعه‌های کمپین یا پویش «سفر، سلامت» است که از طریق نمایشگر ایستگاه‌های مترو در معرض دید مسافران قرار گرفته است.

او در پاسخ به این سوال که ایده جالب در راستای استفاده طنزگونه از اشعار شعرای نامی کشور با موضوع لزوم استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در ایستگاه‌های مترو این روزها ممکن است نظر هر مخاطبی را جلب کند، اضافه کرد: این طرح هم از جمله زیرمجموعه‌های پویش و کمپینی با عنوان «سفر، سلامت» است. مجموعه مترو در ایام همه‌گیری کرونا هیچگاه سرویس‌دهی خود را رها نکرد و یکی از کارهای ما نیز آموزش‌های شهروندی و انتقال پیام به مخاطبان مترو است. به همین دلیل در موج جدید کرونا، ایده‌ها و شوخی‌هایی با شعر شعرای بزرگی مثل حافظ، مولانا، خیام، جامی، نیما و شهریار و... مدنظر قرار گرفت.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران افزود: اشعار هشت شاعر در این طرح مورد استفاده قرار گرفت و تلاش شده سروده‌های معروف این شاعران انتخاب شود تا پیامی به مخاطب به شیوه دیگر منتقل شود؛ چرا که اغلب مسافران مترو خسته بوده و تلاش کردیم از این طریق لبخندی بر لب آنها بنشیند.‌ در کنار اشعار، تصاویر شعرا با ماسک را قرار دادیم تا مردم فضای متفاوتی را ببینند.

او در پاسخ به اینکه واکنش مسافران مترو چگونه است، گفت: واکنش‌های خوبی از مردم گرفتم. شهروندان از این طرح رضایت داشته و از این ایده استقبال می‌کنند. آن‌ها معتقدند می‌تواند تاثیرگذار باشد و حتی مدتی در مقابل آن تامل داشته و لبخند می‌زنند.

تقوی‌‌نژاد تصریح کرد: این طرح از سوی همکاران من که اهل شعر و ادب هستند و حتی در میانشان افراد شاعر و شناخته شده مثل غزلسرایان معاصر هم حضور دارند، طراحی شد. ما کار را برون‌سپاری نکردیم و در جلسات همفکری این ایده خارج شد. در این بازی‌های شاعران از کلماتی چون ماسک و قرنطینه و کرونا و... استفاده کردند. 

تقوی‌نژاد در پایان اضافه کرد: در ۲۵ ایستگاه گالری داریم ‌که ۱۲ ایستگاه گالری کاریکاتور و در ۱۳ ایستگاه هم مینیاتور و شعر شعرای سرشناس در معرض دید عموم قرار گرفته است. البته در داخل واگن‌های قطار هم در قالب چاپ و لمینت این اشعار نصب شده تا مسافران در طول مسیر هم از آن لذت ببرند. این طرح از شنبه همین هفته اجرایی شده است.

تاریخ ارسال خبر :   1399/9/22 در ساعت : 10:51:48       تعداد مشاهده این خبر : 100
رضا محمدصالحی  1399/9/22 در ساعت : 11:31:0
اما ...
من خود به چشم خویشتن دیدم تمسخر می کنند

بازدید امروز : 4,984 | بازدید دیروز : 27,348 | بازدید کل : 127,441,202
logo-samandehi